Tyck till om EU:s tullbefrielser

Nyhet

Importera & exportera

Publicerad: 05 jun 2025

Importerar ditt företag insatsvaror i EU:s system för autonoma tullbefrielser och tullkvoter? Nu kan du vara med och påverka hur systemet ska se ut i framtiden. Svara på enkäten senast 16 juni.

Systemet för autonoma tullbefrielser och tullkvoter innebär att vissa insatsvaror kan importeras tullfritt eller med lägre tull om vissa krav är uppfyllda. EU-kommissionen har startat en studie som ska ligga till grund för att uppdatera systemet. Som en del i översynen av systemet efterfrågas nu synpunkter från användare av systemet. Det kan vara företag som använder systemet, har ansökt om en autonom tullbefrielse eller tullkvot  eller har haft invändningar.

– Vi vet att systemet är mycket viktigt för vissa av våra svenska företag. Om ditt företag använder systemet är det viktigt att du besvarar enkäten eftersom det är en möjlighet att påverka hur systemet kommer att se ut i framtiden, menar Johanna Weibull, utredare på Kommerskollegium.

EU-kommissionen bjuder in berörda företag att svara på enkäten senast den 16 juni.

Länk till enkäten (engelska): EUSurvey - Survey

Kontakt
Johanna Weibull
fornamn.efternamn@kommerskollegium.se
08-690 48 98