EU:s och USA:s överenskommelse om handel

EU och USA har nått en överenskommelse om tullar och handel. Den är inte juridisk bindande, men parterna har börjat att genomföra åtgärder utifrån överenskommelsen.

Vad innebär överenskommelsen mellan EU och USA?

Den 27 juli nådde EU och USA en politisk överenskommelse om tullar och handel. Den 21 augusti nådde parterna ytterligare en överenskommelse och publicerade ett gemensamt uttalande, som bland annat innehåller:

  • USA ska införa max 15 procent importtull för nästan alla varor från EU, inkluderat de ordinarie tullarna (MGN-tullar). Exkluderat stål och aluminium där tilläggstullar om 50 procent kvarstår.
  • EU ska ta bort sina ordinarie tullar (MGN-tullar) mot USA för industrivaror.
  • Icke-tariffära handelshinder ska minskas genom samarbete mellan EU och USA.
  • EU ska förbättra marknadstillträdet för fisk och skaldjur från USA.

EU:s aviserade motåtgärder mot USA har med anledning av den politiska överenskommelsen dragits tillbaka.

Det gemensamma uttalandet från den 21 augusti är inte juridiskt bindande och både EU och USA måste ta ytterligare beslut för att genomföra de tullsänkningar som aviserats i uttalandet.

USA:s genomförande

Från den 7 augusti gäller enligt beslut från USA en 15 procent tull vid import från EU på de flesta varor som inte omfattas av så kallade 232-tullar.

Beslut den 25 september: 15 procents tull för fordon, fordonsdelar och lätta lastbilar (de varor som omfattats av 232-tilläggstull) så länge inte ordinarie tull (MGN-tullen) överskrider 15 procent. Detta gäller retroaktivt från den 1 augusti 2025. 

Beslut den 25 september: USA inför ordinarie tull (MGN-tull) för flera varor där en reciprok tilläggstull tidigare gällt. Dessa gäller retroaktivt från den 1 september 2025.

Ta del av beslutet från den 25 september om USA:s genomförande av överenskommelsen med EU, inklusive varukoder: Implementing Certain Tariff-Related Elements of the U.S.-EU Framework (amerikanska Federal Registers webbplats)

EU:s genomförande

EU offentliggjorde den 28 augusti mer information om två förslag som ingår i överenskommelsen mellan EU och USA.

Det ena förslaget innebär att EU föreslår att införa nolltull på import av industrivaror samt vissa jordbruksvaror med ursprung i USA och att EU inför tullkvoter på viss import av jordbruksprodukter med ursprung i USA.

Det andra förslaget innebär en förlängning av en tidigare överenskommelse mellan EU och USA om import av viss hummer som innebär tullfrihet på MGN-basis.

För att förslagen ska börja gälla måste först både rådet och parlamentet godkänna förslagen enligt ordinarie lagstiftningsprocess.

Läs mer om förslagen i EU-kommissionens frågor och svar: Questions and answers on the Commission's proposal for tariff reductions to implement EU-US deal

Detta har hänt: handelspolitiken som påverkar handeln mellan EU och USA

Handelspolitiska händelser som påverkar relationen mellan USA och EU sedan Trump blev president i januari 2025, datum i urval.

Mer information om överenskommelsen

Har du frågor om USA:s tullhöjningar?

Då är du välkommen att kontakta vår så kallade tulljour. Telefontider vardagar 9–11 samt 13–15. På fredag den 31 oktober har tulljouren stängt.

USA-gruppen

Telefon: 08–690 48 62

Öppna eller stäng kontaktformuläret