Varuhandel – villkor i Ceta-avtalet

EU:s frihandelsavtal med Kanada, Ceta, gör att 99 procent av varuhandeln mellan EU och Kanada är tullfri efter sju års tullavveckling. Ta hjälp av våra guider för att se hur just dina varor påverkas.

Industrivaror

De flesta industrivaror blev tullfria vid import både till EU och Kanada när avtalet trädde i kraft. Men det fanns undantag, till exempel vissa fordon och viss fisk. Efter sju år blev samtliga industrivaror tullfria vid import till både Kanada och EU. För fryst torsk och bearbetade räkor öppnar EU en tullfri kvot.

Jordbruksprodukter och livsmedel

Även de flesta jordbruksprodukter och livsmedel blev tullfria när avtalet trädde i kraft. Vissa produkter blev tullfria efter en övergångsperiod. För några produkter förbättras marknadstillträdet genom tullkvoter, det vill säga tullfrihet för en begränsad kvantitet. Tullkvoter gäller för till exempel ost till Kanada och nötkött till EU. Vissa produkter, bland annat kyckling och ägg, får inga tullsänkningar alls genom Ceta.

Dokument och krav 

För att kunna dra nytta av de sänkta tullsatserna under Ceta behöver EU-företag som exporterar ett Rex-nummer.  Information om att ansöka om ett Rex-nummer hos Tullverket

Läs mer om vilka dokument och krav som gäller för att importera till eller exportera från Sverige på Tullverkets webbplats.

Handelsstatistik

Gå till våra sidor med interaktiv handelsstatistik: Sveriges utrikeshandel i siffror