Lämna synpunkter på den första översynen av EU:s stålförordning
Nyhet
Importera & exportera
Publicerad: 14 aug 2026
EU-kommissionen ser över om fler stålprodukter ska omfattas av EU:s tullar och tullkvoter för stål. Företag, branschorganisationer och andra berörda aktörer har nu möjlighet att lämna synpunkter.
Översynen gäller bland annat vissa rör och profiler samt tråd och stänger av stål. Den görs med anledning av EU:s stålförordning (EU) 2026/1384, som sedan den 1 juli 2026 innebär en tull på 50 procent för vissa stålprodukter och begränsade tullfria tullkvoter.
– Företag hör ofta av sig till oss när EU redan har infört höjda tullar eller ändrade regler. Vi hoppas att stålimportörer och andra aktörer gör sin röst hörd och svarar på kommissionen enkät, säger Maria Johem vid Kommerskollegium.
Här kan du läsa mer om vilka produkter som berörs och hur du lämnar synpunkter: Lämna synpunkter på EU:s översyn av varuomfattningen för stålprodukter | Kommerskollegium
Sista datum för att besvara EU-kommissionens enkät är den 30 september 2026.